Szyby

Podstawowe ABC związane z tematyką szyb.

Szyby zespolone

Jednym z głównych elementów każdego okna z aluminium są szyby. W zależności od wielkości, konstrukcji i podziałów na kwatery powierzchnia szyb może stanowić od 25% do 95% jego całkowitej powierzchni. W zależności od indywidualnych potrzeb nabywców, nowoczesne okna mogą być przeszklone zarówno szybami pojedynczymi jak i jedno, dwu a nawet trzykomorowymi szybami zespolonymi o ściśle określonych i zbadanych właściwościach.

Ze względu na ilość tafli szkła w szybie zespolonej, dzielimy szyby na jedno, dwu lub trzykomorowe. Ze względu na fakt, iż wiele właściwości szyby zespolonej zależy od miejsca, w którym znajdują się pewne specyficzne elementy jej konstrukcji, oznaczone na rysunkach obok.

Informacja

Stosowane szyby w A.M.C. STYLE:

    •               niskoemisyjne,
    •               dźwiękochłonne,
    •               przeciwsłoneczne,
    •               bezpieczne,
    •               antywłamaniowe,
    •               refleksyjne i lustrzane,
    •               refleksyjne wypukłe,
    •               absorpcyjne,
    •               fazowane w różnych szerokościach obrzeża,
    •               piaskowane,
    •               witrażowe,
    •               ornamentowe,
    •               barwione w masie,
    •               wytrawiane chemicznie,
    •               żaroodporne,
    •               zbrojone,

Lustra – według życzenia możliwy każdy kształt, wymiar, grubość i rodzaj fazowania
Okucia stosowane w zależności od modelu i rodzaju okien jak również ich przeznaczenia:
EURO OKNA – okucia obwiedniowe Wink-haus, jednej z najlepszych firm na rynku europejskim. Niezawodne, mocne, mające szereg opcji dodatkowych zwiększających komfort i bezpieczeństwo użytkowania okien, posiadające np. mechanizm wielostopniowego uchyłu okna i wielokrotne zabezpieczenie antywłamaniowe.

Stosowane okucia do okien i drzwi:  WINKHAUS, Fapim i Savio. 

PARAMETRY SZYB ZESPOLONYCH

WPÓŁCZYNNIK “Ug”

Współczynnik ten można opisać, jako ilość ciepła traconego przez 1 metr kwadratowy szkła w ustalonych warunkach, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1* K (lub 1o C).
Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła szyby „Ug”, tym lepiej szyba chroni przed stratami ciepła. Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m2* K).

 

WPÓŁCZYNNIK “g”

Przepuszczalność energii słonecznej, to parametr pokazujący, jaka część promieniowania słonecznego padającego pod kątem zbliżonym do 90o, przepuszczona jest przez przeszklenie do wnętrza pomieszczenia. Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii „g” podawany jest zawsze, jako wartość % lub ułamek dziesiętny. Im wyższa jest % lub dziesiętna wartość całkowitego współczynnika przepuszczalności energii „g”, tym większe są pasywne zyski energii przenikającej przez szybę do wnętrza pomieszczenia.

WPÓŁCZYNNIK “Lt”

Współczynnik przepuszczalności światła, to parametr pokazujący, jaka część światła widzialnego, padająca pod kątem bliskim 90o przepuszczana jest przez szkło. Współczynnik przepuszczalności światła „Lt” podawany jest zawsze, jako wartość %. Im wyższa jest % wartość współczynnika przepuszczalności światła, tym więcej światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia.

WSPÓŁCZYNNIK “Uw”

Współczynnik ten można opisać, jako ilość ciepła traconego przez element konstrukcyjny, np. okno w ustalonych warunkach, gdy różnica między otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym wynosi 1* K (lub 1o C).
Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła szyby „U”, tym lepiej okno chroni przed stratami ciepła. Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m2 *K).

Na współczynnik „U” wpływ mają takie elementy jak:

  • * współczynnik przenikania ciepła szyby „Ug”
  • * ramka dystansowa
  • * typ ramy okiennej (aluminium, PVC, drewno)
  • * uszczelki
MOSTEK TERMICZNY

Wskutek użycia ramek dystansowych powstaje liniowy mostek cieplny. Przez profile metalowe ciepło przenika prawie bez przeszkód na zewnątrz, i to na obwodzie całego okna w strefie połączenia szyby z ramą. Ten efekt wywiera nie tylko negatywny skutek na bilans cieplny budynku, lecz prowadzi także do schłodzenia temperatury powierzchni szyby wewnątrz pomieszczenia przy jej krawędzi. Gdy temperatura powierzchni szkła spada poniżej określonej temperatury tzw. punktu rosy, w tym miejscu tworzą się skropliny – pogorszenie komfortu i higieny jest często zgłaszane przez użytkowników. Obok aspektu szkodliwości dla zdrowia mieszkańców w przypadku występowania skroplin przez dłuższy czas może dojść do uszkodzenia ramy okna.

WSPÓŁCZYNNIK “Rw”

Izolację akustyczną danej przegrody opisuje się za pomocą wskaźnika R wyrażającego różnicę pomiędzy hałasem wewnętrznym, a zewnętrznym. Konstruktorzy dobierają izolacyjność akustyczną R poszczególnych elementów konstrukcyjnych w taki sposób, aby osiągnąć wymaganą izolację akustyczną. Określenie izolacji akustycznej konstrukcji następuje za pomocą stosownej metody obliczeniowej, np. określonej w normie PN-EN 12354-3.

Izolacyjność akustyczna ważona Rw

Izolacyjność akustyczną wa żo ną Rw oblicza się na podstawie zestawienia zmierzonych wartości R (16 wartości dla 16 pasm 1/3 oktawy, między 100 Hz, a 3150 Hz) i krzywej odniesienia. Krzywa odniesienia jest tworzona w taki sposób, aby średnie odchylenie w dół krzywej od uzyskanych 16 wartości w wyniku pomiarów wynosiło mniej niż 2 dB. Wartość, jaką wskazuje tak wyznaczona krzywa dla częstotliwości 500 Hz, nosi nazwę izolacyjności akustycznej ważonej Rw (dB).

Rw to wskaźnik globalny, ogólny: ten sam wskaźnik może odnosić się do zmierzonych krzywych izolacyjności akustycznej (krzywych o różnym prze biegu).

Korekta dla różnych typów widma akustycznego (C i Ctr)

Najlepszy rezultat osiąga się, gdy konstrukcja zapewnia dobrą izolację akustyczną we wszystkich częstotliwościach, w których źródło hałasu jest silne. Dotychczas izolację akustyczną danej konstrukcji oceniano na podstawie jednego wskaźnika Rw, bez uwzględniania charakterystyk źródła hałasu. Mogło to prowadzić do błędnych inwestycji, a w rezultacie do niezadowalającego poziomu tłumienia hałasu.

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, opracowano jednolity wskaźnik Rw (C; Ctr). Litery „tr” w dolnym indeksie pochodzą od słowa „trafic” (ruch uliczny). Korekta C (dB) jest stosowana w przypadku źródeł hałasu o wysokiej częstotliwości, np. szybki ruch uliczny, szybki ruch kolejowy, prze latujące w pobliżu samoloty, odgłosy życia codziennego, ludzka mowa, bawiące się dzieci. Korekta Ctr (dB) jest stosowana w przypadku źródeł hałasu o niskiej częstotliwości, np. ruch uliczny, muzyka dyskotekowa, powolny ruch kolejowy, samoloty w oddali. Korekty są obliczane na podstawie ważonych widm akustycznych A:

  • C: szum różowy;
  • Ctr: hałas uliczny.

Obie korekty są zazwyczaj liczbami ujemnymi, a ich zastosowa nie oznacza, że zbyt korzystna wartość izolacji akustycznej zostanie skorygowa na w dół. Są one obliczane przez laboratoria pomiarowe i pojawiają się obok wartości izolacyjności akustycznej Rw.

SZYBY ORNAMENTOWE

Szkło ornamentowe jest szkłem bezbarwnym, barwionym lub zbrojonym. To półprzezierne szkło uzyskuje się w procesie walcowania płynnego szkła między dwoma cylindrami. Na jednym z cylindrów znajduje się wygrawerowany wzór, który w procesie produkcji tłoczony jest na szkle.
Szkło ornamentowe znakomicie nadaje się do projektowania wnętrz jasnych, a zarazem dających poczucie prywatności. W ofercie jest szeroka gama wzorów, barw i faktur, pasujących do wystroju mieszkań oraz pomieszczeń niemieszkalnych.
Niektóre z zastosowań to:

    1. ścianki działowe i ścianki przesuwne;
    2. szklane i oszklone drzwi;
    3. okna;
    4. kabiny prysznicowe i osłony wannowe;
    5. meble (biurka, stoły, lady, półki);
    6. barierki do za stosowań we wnętrznych i zewnętrznych;
    7. mała architektura miejska. 

ZALETY:

Walory estetyczne – Szkło ornamentowe przepuszcza światło, subtelnie je przy tym rozpraszając, dzięki czemu harmonijnie współgra z każdym stylem wystroju wnętrz, zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym.

  • Światło i prywatność – Szkło ornamentowe wydziela przestrzeń, jednocześnie rozświetlając ją i nadając jej perspektywę. Dzięki tym właściwościom jego zastosowanie pozwala na:
    • optyczne powiększenie pomieszczeń mieszkalnych za pomocą przyjemnie rozproszonego światła;

    • nadanie wnętrzu domowego, intymnego nastroju, dzięki odgrodzeniu się od niepożądanych spojrzeń z zewnątrz.

  • Łatwość utrzymania w czystości – Szkła ornamentowe łatwo jest umyć.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo już dziś!

Wyślij do nas zapytanie ofertowe, a my chętnie 
udzielimy odpowiedzi na pytanie bezpłatnie.
pl_PLPL
en_USEN de_DEDE pl_PLPL